22 december 2025 – Terwijl je dit leest, staan de meeste kooien in de bontindustrie leeg. De killing season is namelijk bijna voorbij… De periode in november en december waarin 20 miljoen vossen, nertsen, wasbeerhonden en chinchilla’s na een verschrikkelijk leven in een kooi op wrede wijze worden gedood voor hun vacht. Alleen plukken haar, vieze voederbakjes, uitwerpselen en overleden dieren die er nog liggen laten de horror van de afgelopen negen maanden zien. Volgend jaar hangt hun bont te koop in de winkels. Met onze mozaïekspot ‘Eén voor allen’ geven wij de dieren het gezicht waar talloze mensen nog altijd (bewust) voor wegkijken.
In ons Mozaïek staan de vos, de nerts en de wasbeerhond centraal. Zij vertegenwoordigen de miljoenen dieren die wereldwijd worden gefokt of gevangen voor hun vacht en maken het onzichtbare leed concreet.
Want bont wint weer volop aan populariteit. Vooral oud bont lijkt het ‘statusimago’ niet van zich af te kunnen schudden. Waar mensen vaak niet bij stilstaan, is dat ook aan oud bont hetzelfde dierenleed kleeft. En wie bont draagt, straalt uit dat het modieus en acceptabel is. Het inspireert anderen om ook bont te kopen dat heel goed nieuw kan zijn. Hoewel steeds meer merken bontvrij gaan en landen kiezen voor een fokverbod, worden jaarlijks nog altijd 20 miljoen dieren gefokt voor hun vacht. Ook in het wild worden honderdduizenden coyotes, lynxen en zeehonden gedood, wat laat zien dat de vraag naar bont nog lang niet verdwenen is.
Eén van velen
Al deze dieren delen dezelfde geschiedenis. Ze zaten opgesloten in kleine kooitjes waarin ze op geen enkele manier natuurlijk gedrag konden vertonen. Ze hadden geen water om in te zwemmen, geen aarde om in te wroeten en geen holletjes om in te schuilen. Ze hebben nooit kunnen rennen, een partner kunnen zoeken of een eigen prooi kunnen vangen. Wat ze wel hadden was stress en angst. Ze verwondden zichzelf hierdoor en kregen vervolgens geen medische verzorging. Ook zieke dieren werden aan hun lot overgelaten. Uit verveling draaiden ze urenlang achter elkaar rondjes en overleden dieren werden door soortgenoten opgegeten. Vanaf maart, wanneer de moederdieren hun nestjes krijgen, begint deze verschrikkelijke nachtmerrie opnieuw.
Ben jij één voor allen?
Om de bontindustrie te kunnen stoppen is het ontzettend belangrijk om voorlichting te blijven geven. De vraag naar bont is nog groot, maar deze vraag blijft ook bestaan door vele mensen die onwetend zijn. Ze denken dat bont iets is van het verleden en kopen het onbewust. Onze posters en video’s zijn daarom landelijk te zien op lokale tv-zenders en op stations en fietspaden in Amsterdam. Op deze manier bereiken we tienduizenden mensen.
De vos, de nerts en de wasbeerhond zijn één van velen. Ben jij één voor allen? Doneer vandaag voor een bontvrije toekomst.
Met zeer grote dank aan Ivo in ’t Veld voor het visuele design, Daniel Gotz voor het grafische design en Rutger van Gelder voor de begeleidende muziek.


